Ile kosztuje architekt wnętrz w Warszawie?

W ostatnim czasie zatrudnianie architekta wnętrz staje się coraz częściej spotykane. Dzięki temu nasze gniazdko może nie tylko zyskać nowe wnętrze, ale także stać się bardziej ustawne. Cennik takich projektantów nie jest zawsze taki sam. Różni się w zależności od miasta lub zakresu pracy. Co również oddziałuje na ostateczną cenę tego serwisu? Na jaką kwotę możemy być przygotowani w Warszawie?

Tekst został napisany z pomocą michalstrawa.pl – architekt wnętrz Warszawa.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem i aranżacją mieszkań. W jego pracy nie chodzi tylko o piękne rozstawienie sprzętów, ale także nadanie pomieszczeniu funkcjonalności. Architekci po studiach mają także pojęcie o materiałach wykończeniowych, umieją sporządzać rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D lokali. Architekci bardzo dobrze potrafią posługiwać się programami graficznymi. Warto nie mieszać architekta wnętrz z projektantem i dekoratorem. Ten pierwszy skończył studia inżynieryjne, aby być projektantem lub dekoratorem nie trzeba mieć wykształcenia.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

W głównej mierze duże znaczenie ma tutaj wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Całkowicie inna cena będzie za kawalerkę, niż za piętrowy domek. Tutaj sprawa może być lekko podchwytliwa, ponieważ zazwyczaj architekt weźmie większą opłatę za metr za zaprojektowanie kawalerki niż dużego domku. Spowodowane jest to tym, że w domach przeważnie przestrzeni jest dużo i jest o wiele więcej swobody w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast ważny jest każdy kąt i każdy jeden metr. Zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni w malutkim mieszkaniu wymaga zdecydowanie więcej roboty.

Nie oznacza to mimo wszystko, że plan mieszkania będzie kosztowało więcej niż dużego domu. Architekci z reguły określają cenę za 1m2 a kawalerka jest dużo mniejsza niż dom.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza rodzajem i wielkością projektowanego mieszkania istotne jest wykształcenie i kompetencje architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, oznacza to, że mimo tego, że istnieją studia w zakresie architektury wnętrz – nie musisz posiadać dyplomu żeby projektować wnętrza. Na rynku na pewno znajdzie się wiele osób oferujących projektowanie mieszkań jednak nie mają żadnej wiedzy na ten temat. Warto więc sprawdzić jak długo jest on na rynku, czy posiada jakiekolwiek opinie za aranżację wnętrz w Warszawie i czy ma wykształcenie kierunkowe.

Ostatnią istotną rzeczą jaka ma wpływ na cenę projektu jest jego zakres. Możesz zakupić u architekta zrobienie projektu koncepcyjnego albo kompleksowego. Projekt kompleksowy daje bezsprzecznie więcej niż projekt koncepcyjny, a mimo wszystko zawiera jego elementy. W ramach tego masz koncepcje układów pomieszczeń, aranżację mebli, propozycje materiałów wykończeniowych, ale także wizualizację mieszkania, a także pełną dokumentację techniczną.