Jakich błędów nie popełniać przy układaniu podłogi?

Gruntowny remont domu zazwyczaj wiąże się z wymianą podłóg. To samo spotyka właścicieli mieszkań od dewelopera albo świeżo wybudowanych domów. Wybranie właściwego rodzaju podłogi, a następnie doskonałe położenie jej nie jest wcale łatwym zadaniem jakby się mogło wydawać. Na co wypadałoby spojrzeć przed ułożeniem podłóg, jaki ich rodzaj kupić i czy trzeba zatrudnić do tego fachowców?

Jak przygotować podłoże?

Najistotniejszym momentem w przygotowywaniu podłoża zanim ułożymy podłogi jest drobiazgowe sprawdzenie czy jest ono wyrównane. Jeśli chcemy kłaść podłogę drewnianą to możliwe są tylko 2 mm odchyleń na długości 2 metrów. Takie różnice zdołamy zlikwidować podczas montażu. Jeżeli podczas zbierania miary dostrzeżemy większe nierówności to wyrównanie posadzki w tym momencie będzie niezbędne. Dobrze sprawdzają się w takiej sytuacji masy samopoziomujące, które posiadają wskazane cechy i parametry.

Jeżeli podłoże jest wyrównane to kolejnym krokiem jest zweryfikowanie jego wytrzymałości. Jeżeli wskaźniki wytrzymałościowe będą za małe to koniecznie trzeba zastosować wzmocnienie przykładowo z preparatów gruntujących. Te trzeba bezwzględnie dostosować do aktualnego stanu podłoża.

Na dodatek warto sprawdzić wilgotność i hipotetyczne szczeliny w podłożu. Przed każdym układaniem podłogi drewnianej niezbędne jest wyszlifowanie posadzki.

Wybór dobrej jakości paneli

Zmieniając podłogę w mieszkaniu musimy wybrać pomiędzy podłogą z litego drewna, a panelami. Wybranie paneli nie jest łatwą sprawą, gdyż na rynku wciąż pojawiają się kolejne modele. Panele bywają poddawane obróbce technicznej, szczotkowane oraz wybielane i każda z tych procedur powoduje, że prezentują się inaczej i mają różne kolory oraz odcienie brązu.

Kupując panele należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im większa cyfra tym atrakcyjniejsza odporność na zniszczenia. Nie znaczy to jednak, że do mieszkania musimy nabywać najlepszej klasy panele – przeważnie wystarczą takie klasy AC3 i AC4.

Kolejna istotna kwestia to niepodatność na deformacje – jeżeli planujemy chodzić po nich w szpilkach, lub montować je w wilgotnych pokojach, to dobrze będzie nabyć panele z lepszą jakościowo płytą HDF, która jest w rdzeniu.

Jeśli wybrane przez nas panele spełnią wszystkie te wymagania, a na dodatek będą odporne na działanie promieni UV, a lakier do paznokci zmyjemy z nich bez zostawiania ani jednego śladu, oznacza to, że kupiliśmy podłogę dobrą jakościową.

Jakich błędów uniknąć podczas zatrudniania specjalistów

Najmniej pożądana sytuacja jest wtedy, kiedy wybraliśmy doskonałe panele podłogowe ale w trakcie układania ich w domu, popsuliśmy całą pracę. Żeby nie pozwolić na taką sytuację powinno się zatrudnić do tego specjalistów. Najistotniejsze jest znalezienie zaufanej ekipy remontowej, przy której będziemy pewni, że profesjonalnie ułoży podłogi. Znajdziemy ją na pewno w Gdańsku. Przed zatrudnieniem ekipy remontowej zweryfikujmy ich kwalifikacje i opinie poprzednich zleceniodawców. Powinniśmy się również dopytać fachowców jakich używają środków chemicznych do przyklejenia paneli. Podobnie spytajmy się o lakier – całkowicie inny będzie wykorzystany przy drewnie surowym, a inny przy takim już polakierowanym.

Spytajmy się również o ich procedury – wiedzmy, że zanim zostaną położone podłogi to należałoby zmierzyć wilgotność posadzki. Bez tego może się zdarzyć. że spuchnie i odkształci się. Identyczna sytuacja jest wtedy gdy fachowiec ułoży ją za blisko ściany – wtedy zdarza się, że pęka.

Pamiętajcie, że profesjonalna firma do układania podłogi równa się długa żywotność tego podłoża. Zdecydowanie znajdziecie taką w Gdańsku.

Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku