Ogrzewanie domu – co to pellet i ekogroszek?

Duża ilość osób znajdujących się w domach wolnostojących korzysta z pieców ogrzewanych najróżniejszymi rodzajami paliw opałowych. Na polskim rynku znajduje się ich wiele, więc osobom nie interesującym się tym tematem może być ciężko wybrać coś dla swojego domu. Mimo, iż szeroki wybór z początku wydaje się być uciążliwy, to w rzeczywistości nie jest to tak trudne. W tym artykule dowiesz się o wszystkim na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Źródło: marko24.pl.

Co to jest pellet?

Pellet to granulat drobnej wielkości w kształcie prostokątów lub malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu znajduje się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to typ paliwa stałego uzyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości spośród dostępnych rodzajów paliw. Emituje niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieokreślonymi składnikami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje sprzedaż z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem nim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.